Rekonwalescencja po wycięciu żylaków

Jestem po operacji podwiązanie i wycięcie żylaków-żył kończyny dolnej (odpiszczelowe )lekarz ni przekazał mi jak ma wyglądać okres po operacji co robić

W okresie pooperacyjnym należy nosić pończochy przeciw żylakowe o II stopniu ucisku przez okres 3 miesięcy.

Z wyrazami szacunku
dr n.med.Marek Rodzeń
specjalista chirurg

Na rany operacyjne zakładane są opatrunki, a noga jest bandażowana specjalnym bandażem uciskowym przez około 1-2 tygodni po zabiegu przez dzień. Na noc opatrunek uciskowy może być zdejmowany. Należy odkażać rany raz dziennie płynem do odkażania ran, a następnie zmieniać opatrunki i zabandażować nogę. Po wyjściu ze szpitala pacjenci mogą i powinni normalnie, ale nie forsownie chodzić – normalna aktywność fizyczna jest możliwa od razu po powrocie do domu. Powrót do pracy jest możliwy po około 2-4 tygodniach po zabiegu. Na ten okres pacjent otrzymuje zalecenia zwolnienia od pracy. Po zabiegu może pojawić się krwiak na udzie oraz siniaki, które całkowicie wchłaniają się w ciągu kilku tygodni. Dolegliwości bólowe są umiarkowane, najbardziej nasilone około 4 dnia po zabiegu. Zastosowanie ibuprofenu lub innych leków przeciwbólowych oraz żeli heparynowych na żylaki, w zupełności pozwala na pozbycie się tych dolegliwości.