Czy zamiast rajstop uciskowych przy żylakach mogę bandażować nogi?

Nie jestem po operacji ale mam żylaki. Nosiłam rajstopy uciskowe dostępne w normalnych sklepach. Czy zamiast rajstop, pończoch mogę bandażować nogi?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

bandażowanie nóg nazywane również kompresjoterapią lub leczeniem uciskowym to jedna z metod leczenia chorób żył. Stosują się ją zarówno jako element terapii, jak i w celach profilaktycznych.

Kompresjoterapię stosuje się zwłaszcza po leczeniu operacyjnym żylaków kończyn dolnych. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby metodę tę wykorzystywać również u osób, które nie wymagają postępowania chirurgicznego.

W przeciwieństwie do rajstop lub pończoch uciskowych bandażowanie nóg wymaga pewnych umiejętności. Aby bandaż uciskowy spełnił swoją rolę należy go bowiem zakładać umiejętnie. Ważne jest stopniowanie ucisku, dlatego przed zdecydowaniem się na tę metodę warto skorzystać z pomocy i wskazówek specjalisty. Gotowe produkty, takie jak pończochy czy rajstopy wystarczy jedynie założyć, dlatego są łatwiejsze w użytkowaniu.

Odpowiedzi na podobne pytania znaleźć można poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-bandazowac-noge-po-operacji, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sposob-bandazowana-nogi-po-operacji-usuniecia-zylakow-z-ud, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-jaki-sposob-bandazowac-noge-po-operacji-usuniecia-zylakow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.