Czy po zabiegu żylaków mogę podróżować?

Dzień dobry. Na przełomie listopada/grudnia będę miała usuwane żylaki kończyn dolnych ( po jednym na nogę). Nie pamiętam jaki dokładnie to będzie zabieg. Moje pytanie dotyczy wielogodzinnej jazdy samochodem. Otóż po około 3 tygodniach po zabiegu muszę wyjechać poza granicę kraju. Wiąże się to z jazdą około 13-14 godzinną. Lekarz mówił, że musiałabym co 100 km robić przystanek. Zapomniałam dodać, że będę jechać dopiero po 3 tygodniach od zabiegu. Czy ten czas wystarczy abym mogła swobodnie siąść za kierownicę i robić przystanek np. co 2,3 godziny czy muszę co godzinę? Kontakt z lekarzem jest chwilowo utrudniony. Dziękuję.
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Masz żylaki? Sprawdź czego powinnaś unikać

Czy można uchronić się od żylaków? Czego należy unikać, a z czego zrezygnować żeby przestały być naszą zmorą? Na pytania Pauliny Smaszcz - Kurzajewskiej odpowiada dr Iwona Radziejewska, lekarz medycyny estetycznej oraz dr n. med. Naser Dib, chirurg ogólny i flebolog.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

po trzech tygodniach od operacji żylaków kończyn dolnych z reguły można już podróżować samochodem. Należy jednak zachować szczególną ostrożność oraz robić częste przystanki.

Lekarze zalecają również noszenie specjalnych pończoch uciskowych po operacji. Jest to tak zwana kompresjoterapia lub terapia uciskowa. Zarówno czas jej trwania, jak i częstotliwość przystanków, które powinna Pani robić podróżując, powinny być ustalane z lekarzem wykonującym zabieg, który zna Pańską historię medyczną i wie, jaką metodą będzie wykonywana operacja.

Niewykluczone, że potrzebne będą również środki z heparyną drobnocząsteczkową, ale o tym zdecyduje lekarz. Na szczęście do grudnia ma Pani jeszcze trochę czasu, więc z pewnością uda się Pani skontaktować z lekarzem.

Podobne pytania znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powrot-do-jazdy-samochodem-po-operacji-zylaka-konczyny-dolnej, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jazda-autem-po-operacji-zylakow, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czas-stosowania-ponczoch-uciskowych-po-operacji-zylakow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty