Resekcja z rekonstrukcją stawów w drugim palcu u stopy

Operację stopy miałam 4.09.-resekcja dwóch stawów w drugim palcu z rekonstrukcją,stabilizacja ścięgien.Mam spec.but firmy Darco.Jak dlugo będzie bolało,jak rehabilitować.

Witam serdecznie,
Z Pani opisu wynika, że prawdopodobnie z powodu tzw. palca młotkowatego przebyła Pani zabieg tzw. artrodezy (czyli usztywnienia) stawu/stawów. Nie napisała Pani nic o metodzie stabilizacji (implanty tytanowe?, druty Kirschnera ?). W naszej Poradni standardowo odciążenie (but) utrzymujemy przez 5-6 tygodni i po tym czasie wykonujemy RTG i wdrażamy rehabilitację. Najczęściej od około 2 tygodnia po operacji dolegliwości bólowe są minimalne lub nie występują w ogóle. Jeśli chodzi o rehabilitację - z pewnością konieczna będzie terapia manualna fizjoterapeuty specjalizującego się w stopach. Jej celem będzie przywrócenie funkcji stawów palców (oprócz oczywiście tych które zostały usztywnione) i nauka prawidłowego chodu. Pomocne mogą również okazać się zabiegi fizykoterapeutyczne.

Pozdrawiam,
Dr n.med. Paweł Kołodziejski
chirurg stopy
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu
www.poradniastopy.pl