Rokowania dla chorego z przerzutami do żołądka

5 lat temu robiono mojemu ojcu gastroskopię z powodu anemii i krwi utajonej w kale, nie robiono kolonoskopii. Kilka dni temu miał przejść operację usunięcia żołądka z powodu raka żołądka, ale podczas operacji okazało się, że są nacieki na wątrobę i trzustkę, a rak żołądka to przerzut nieokreślonego guza, bo lekarze nie są w stanie dociec, gdzie się zaczęło. Założyli ojcu jakieś zastawki w żołądku lub w odźwierniku, żeby pokarm przechodził i zalecają chemię. Mówią coś o ewentualnej operacji, ale czego i co dalej nic więcej nie wiemy. Czego możemy się spodziewać? Wiemy, że jest źle, ale nawet nie wiemy ile miesięcy lub tygodni ojciec będzie żył. Oczywiście tato myśli, że operacja się udała.

Niestety to co Pan opisuje wskazuje na bardzo zaawansowany proces nowotworowy u ojca, zwłaszcza zaawansowany miejscowo. To, że nie udało się wyciąć nowotworu tylko zastosowano leczenie objawowe czyli wytworzono zespolenia omijające zapewniające prawidłowy pasaż pokarmu świadczy o bardzo złym rokowaniu. Jedynie zapewne chemioterapia (o tym musi zadecydować onkolog) jako leczenie paliatywne może zmniejszyć zasięg nowotworu i wydłużyć życie pacjentowi. Szansa jednak na całkowite pozbycie się nowotworu jest wykluczona. Niestety, ale przeżycie pacjenta w takim przypadku jest krótkie i czasami liczone w miesiącach.