Operacja raka żołądka wykrytego w gastroskopii i kolonoskopii

Mężczyzna po gastroskopii i kolonoskopii, wycinki z dużego nacieku w żołądku potwierdziły raka. Nie mam danych jaki to rak. Przyjęty do kliniki w Gliwicach, tomograf wykazał zmiany rakowe tylko w żołądku, dość duże, ale operowalne. Bez przerzutów do węzłów chłonnych i pobliskich narządów. Zlecona resekcja całkowita żołądka. W trakcie operacji jednak stwierdzono nacieki na śledzionie i trzonie trzustki, rak wydostał się też na naczynie śledzionowate splot nerwowy (nie pamiętam dokładnie) oraz kreskę poprzeczną (nie wiem co to jest). W trakcie operacji zdołano pobrać wycinki z narządów, ale w pewnym momencie pękła śledziona (?) i trzeba było ratować pacjenta nie zajmując się dalej operacją. Pytania: 1. Czy istnieje możliwość pęknięcia śledziony w trakcie operacji (pacjent - przyjmował od 30 lat leki na ciśnienie, palił papierosy prawie 40 lat, rzucił palenie 4 lata temu, do tej pory nie chorował poważniej)? 2. Czy przy wyżej wymienionych objawach w trakcie operacji możliwe jest, że informacje o naciekach na śledzionie, krezce itd. nie były widoczne w TK? 3. Czy przy powyższych objawach dobrze zrobiono nie wycinając żołądka z rakiem? 4. Czy poprawna wydaje się teraz terapia chemią i jakich można oczekiwać efektów? 5. Jakie mogą być rokowania? Pacjent silny, ale z silnymi bólami żołądka i pleców! Z góry dziękuję za odpowiedź.

1. Czy istnieje możliwość pęknięcia śledziony w trakcie operacji (pacjent - przyjmował od 30 lat leki na ciśnienie, palił papierosy prawie 40 lat, rzucił palenie 4 lata temu, do tej pory nie chorował poważniej)? - W czasie operacji w jamie brzusznej w zakresie nadbrzusza zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia śledziony, zwłaszcza w czasie operacji żołądka (częściowo wspólnego unaczynienie obu narządów). Zwłaszcza bardzo duże ryzyko występuje w przypadku dużych guzów wywodzących się z żołądka czy też zrostów. Często też usuwa się wspólnie żołądek wraz ze śledzioną ze względu na czystość onkologiczną (nacieki na śledzionę czy też przerzuty do śledziony). Śledziona jest narządem bardzo kruchym i często w czasie zabiegów dochodzi do jej uszkodzenia. 2. Czy przy wyżej wymienionych objawach w trakcie operacji możliwe jest, że informacje o naciekach na nieśledzone, krezce, itd nie były widoczne w TK? - Niestety badanie TK nie jest badaniem bardzo dokładnym w przypadku guzów struktur powietrznych czyli np. żołądka, jelit i nacieki z tych narządów są często słabo lub wcale niewidoczne. Zawsze trzeba się liczyć w przypadku nowotworów czy tez stanów zapalnych z tym, że to co się zastanie w jamie brzusznej śródoperacyjnie będzie znacznie bardziej zaawansowane niż w badaniu TK czy innych badaniach obrazowych (są to tylko badania dodatkowe, pomocnicze). 3. Czy przy powyższych objawach dobrze zrobiono nie wycinając żołądka z rakiem? - Tak. Postępowanie było nader słuszne i bezpieczne dla pacjenta. 4. Czy poprawna wydaje się teraz terapia chemią i jakich można oczekiwać efektów? - W takim przypadku nieoperacyjnych raków żołądka zazwyczaj zaleca się (skoro stan kliniczny pacjenta jest dobry) włączenie paliatywnej chemioterapii. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że to chemioterapia paliatywna czyli przedłużająca życie i jej jakość, a nie lecząca z nowotwór. 5. Jakie mogą być rokowania? - Niestety bardzo złe. Przeżywalność w takich przypadkach zaawansowania raka, nawet po włączeniu chemioterapii z reguły liczy się w miesiącach.