Ropień okołoodbytniczy po operacji u niemowlęcia

Dzień dobry! Proszę o poradę odnośnie operacji przetoki okołoodbytniczej u mojego 5-miesięcznego synka. Początkowo pojawił się ropień okołoodbytniczy. Został nacięty i zdrenowany. Po operacji mieliśmy ranę zostawić - niech się sama goi na otwarto, opatrunek odpadł przy pierwszej kupce i potem nie było potrzeby go zakładać. Mieliśmy tylko polewać ranę wodą - taki odpowiednik nasiadówek u dorosłych. Po tygodniu z rany zaczyna wyciekać ropa, dostaliśmy antybiotyk Augmentin. Lekko się zagoiło. Powróciło ponownie, bąbel z ropą wychodził i się cofał, wychodził i cofał, nie pękał. Stwierdzono przetokę i miesiąc po operacji ropnia synek miał operację na przetokę (rozcięto ją i wyczyszczono, ponoć ich się nie wycina). Rana jest otwarta, przeraziłam się, jak ja zobaczyłam - wychodzi od odbytu, wycieka z niej trochę ropy. W środku w ranie również widać ropę. Zalecenia to również tylko polewanie wodą. Jako że synek już siedzi, robię mu nasiadówki w wodzie z szarym mydłem.

Proszę o odpowiedź na poniższe pytania: 1. Czy ropa w ranie po przetoce jest czymś normalnym (dziś jest 3 dzień po operacji)? 2. Czy możemy zakładać opatrunki z gazy, może do nich się przyklei ropa i pomoże to jej wyjść na zewnątrz? 3. Jak prawidłowo powinno się taką ranę leczyć (czytam, że się taką ranę czyści wkładając do niej opatrunki)? Czy u małego dziecka jest takie samo postępowanie? 4. Dziecko ma 5,5 miesiąca, czy możemy przemywać ranę rywanolem, roztworem z sody oczyszczonej by się szybciej goiła? Może stosować coś innego? Może kąpać w nadmanganianie potasu? Kora dębu? Jednak ona ponoć dopiero od 18 roku życia? 5. Jak długo taka rana się goi? 6. Jaka w ogóle jest przyczyna, że u tak małego dziecka pojawił się ropień okołoodbytniczy, a zaraz po nim przetoka? Powinniśmy zrobić dziecku jakieś badania? Jesteśmy bardzo zmartwieni. Wiem, że ropnie i przetoki cechują się pewnym wskaźnikiem nawrotów. Czy jest coś co można zrobić by problem nie powrócił? Z góry dziękuję za odpowiedź!

1. Czy ropa w ranie po przetoce jest czymś normalnym (dziś jest 3 dzień po operacji)?
- Tak to bardzo normalna sytuacja. Nie ma powodu do niepokoju.
2. Czy możemy zakładać opatrunki z gazy, może do nich się przyklei ropa i pomoże to jej wyjść na zewnątrz?
- Nie ma potrzeby, aby zakładać opatrunki. Nic one w takim przypadku nie dadzą.
3. Jak prawidłowo powinno się taką ranę leczyć (czytam, że się taką ranę czyści wkładając do niej opatrunki)? Czy u małego dziecka jest takie samo postępowanie?
- Nie wkłada się żadnych opatrunków do rozciętej przetoki, otwartej rany u dziecka. Rana ma samoistnie, powoli od dna goić się przez ziarninowanie (wtórne gojenie).
4. Dziecko ma 5,5 miesiąca, czy możemy przemywać ranę rywanolem, roztworem z sody oczyszczonej by się szybciej goiła? Może stosować coś innego? Może kąpać w nadmanganianie potasu? Kora dębu? Jednak ona ponoć dopiero od 18 roku życia?
- Radziłbym zastosować 3-4 razy dziennie przymoczki z Rivanolu (gazik nasączony delikatnie Rivanolem) przez 15-20 minut, a poza tym ranę dokładnie przemywać wodą z mydlinami (jakieś delikatne mydełko dziecięce w płynie).
5. Jak długo taka rana się goi
- Może goić się nawet 2-3 miesiące. Trudno mi konkretnie odpowiedzieć na to pytanie nie widząc rany.
6. Jaka w ogóle jest przyczyna, że u tak małego dziecka pojawił się ropień okołoodbytniczy a zaraz po nim przetoka? Powinniśmy zrobić dziecku jakieś badania?
- Taki ropień zazwyczaj powstaje samoistnie, bez uchwytnej przyczyny. Przyczyną powstawania ropni okołoodbytniczych jest zablokowanie ujścia gruczołów okołoodbytowych. Są one rozmieszczone wokół kanału odbytu i uchodzą do krypt odbytowych, na wysokości linii zębatej. Brak odpływu śluzu z gruczołu szybko prowadzi do zwiększonego wzrostu flory bakteryjnej, co skutkuje uformowaniem ropnia okołoodbytniczego. Ropnie takie mogą powstawać jako przyczyna nieprawidłowej odporności dziecka. Dlatego warto byłoby wykonać na wstępie morfologię krwi z rozmazem. O badaniach dodatkowych powinien zadecydować prowadzący dziecko pediatra. Być może nawet trzeba by zastanowić się nad wykonaniem kolonoskopii (wykluczenie np. nieswoistych zapaleń jelita grubego). Dlatego w tej sprawie warto byłoby skonsultować się z gastroenterologiem dziecięcym.
Czy jest coś co można zrobić by problem nie powrócił?
- Trzeba problem w sposób zasadniczy zdiagnozować. Jednak nie ma konkretnych działań profilaktycznych w przypadku samoistnych, nawrotowych ropni okołoodbytniczcyh.