Rozległy udar prawostronny

Witam.Moja Mama (73l.) przeszła rozległy udar prawostronny. Rok juz trwa codzienna rehabilitacja. Pytanie: czy "normalne" jest ze dalej nie wie gdzie jest lewa ręka, czy ją w ogóle ma, nie kontroluje w pełni lewej nogi, choć potrafi przejść kilka kroków, duże problemy z pamięcią, szczególnie teraźniejszą. Bardzo mocne ciągnięcie głowy na prawą stronę, wręcz opieranie na barku.Problem jest tylko w głowie? Jak się zatrzymała w postępach około pół roku temu tak nic się na lepiej nie dzieje; pozdr

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane objawy są konsekwencją rozległego udaru. Konieczna jest kontynuacja rehabilitacji. To, że nie ma postępów od pół roku, nie oznacza, że nie pojawią się z czasem.

Jest to charakterystyczny objaw zaniedbywania połowiczego - czyli nie dostrzegania porażonej części ciała. Jeżeli chodzi o rehabilitację to w zakresie neurologii jest to proces długoterminowy dlatego też proszę z niej nie rezygnować. Ważne, aby zacząć ją jak najwcześniej i nie przerywać. Ważne, aby znalazły się w niej skuteczne metody takie jak NDT Bobath i metoda ruchu wymuszonego CIT.