Udar krwotoczny mózgu a mowa

Dobry wieczór mam pytanie odnośnie udaru mózgu krwotocznego. czy chory bendzie mógł mówic czy też nie. za co jest odpowiedzialna lewa półkula mózgu bo prawa strona jest sparaliżowana. Prosila bym bardzo o odpowiedz

Witam

Ośrodki zarówno rozumienia jak i produkcji mowy znajdują się w lewej półkuli mózgu. Sam udar nie przesądza o problemach z mową, chociaż jest bardzo częstym objawem współwystępującym. Wszystko zależy od miejsca zajętego chorobowo.
Konieczne jest bardzo szybkie podjęcie terapii we współpracy z doświadczonym neurologopedą. Czas jest tutaj czynnikiem warunkującym sukces.
Proszę się dowiedzieć czy taka osoba pracuje na oddziale udarowym, skorzystać z jej pomocy i kontynuować terapię po opuszczeniu szpitala.
Postępy mogą być bardzo powolne, ale nie należy się tym zrażać.

Pozdrawiam

Joanna Gałczyńska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl