Różne diagnozy - nie wiem co robić?

Dzień dobry. Moja 2,5 letnia córeczka ma taki wynik badań: rozmaz manualnie: segmentowane 20 limfocyty 54, monocyty 4 kwasochłonne 22., pozostałe pozycje wyników badań są w normie. Lekarze twierdzą, że to pasożyty spowodowały taki wynik badania. Dodam również, że córka nie miała do tej pory żadnych objawów alergicznych. Wspomnę również, że dziecko od jakiegoś czasu utyka na jedna nóżkę bez konkretnej przyczyny. Po prostu z dnia na dzień. Zaznaczam, że przy tym nie odczuwa żadnych bólów, nic ją nie boli i sama podczas biegania nie zauważa tego utykania. Lekarze stwierdzili, że to najprawdopodobniej kręgozmyk. Neurologicznie jest wszystko dobrze. Natomiast kilku ortopedów stwierdziło ten właśnie kręgozmyk, inni zaś stwierdzili, że dzieci tak mają. Usg bioder również jest ok, nasz lokalny bioenergoterapeuta stwierdził, że dziecko przechodzi jakieś małe zapalenie panewki itp. Ja jestem przerażona, bo jeszcze inny lekarz stwierdził, że jedną z grup chorób przy tych objawach jest białaczka. Co prawda dziecko ma słabszy apetyt, ale nie ma jakichś konkretnych zmian. Kończyny są równe i o jednakowej masie i objętości. Węzły chłonne raczej nie wyczuwalne. Jedynie jakieś małe odparzenia za uszkami, które wyglądają jak zadrapania. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani!

Najczęstszymi przyczynami eozynofilii, czyli podwyższonej liczby granulocytów kwasochłonnych we krwi, są zakażenia pasożytnicze oraz problemy alergiczne. Eozynofilia może być wprawdzie (rzadko) objawem białaczki, natomiast zwykle towarzyszą jej inne zmiany parametrów we krwi, czyli niedokrwistość (anemia), podwyższona liczba krwinek białych lub niedobór płytek krwi, podwyższony poziom wskaźników zapalnych, jak CRP, a także objawy ogólne, jak stany podgorączkowe, utrata wagi ciała, powiększenie węzłów chłonnych.

Proponuję uważną obserwację, badanie kału na pasożyty (co najmniej trzykrotne, najlepiej dzień po dniu, ponieważ w pojedynczym badaniu nie zawsze może coś wyjść), w razie jakichkolwiek objawów alergii - wizytę u alergologa. Najlepiej też powtórzyć badanie krwi za około 2 tygodnie. W razie utrzymywania się zmian we krwi lub pojawienia się innych objawów, o których piszę powyżej, proponuję konsultację u hematologa dziecięcego.