Różnice pomiędzy insuliną analogową a ludzką

DZIEN DOBRY PRAGNE ZROZUMIEC NAJWAZNIEJSZA DLA ZDROWIA ROZNICE MIEDZY INSULINA ANALOGOWA A LUDZKA ? Dziekuje za odpowiedz i dikladne informacje... Iwona SD

Najprościej rzecz ujmując: różnica miedzy analogiem długodziałającym a ludzką insuliną długodziałającą jest taka, że ten pierwszy ma bardziej "przewidywalne" działanie w zakresie czasu trwania i jego działanie określa się jako bezszczytowe tzn mniejsze jest ryzyko hipoglikemii ok 6-8 godzin od podania niż w przypadku insuliny ludzkiej. Dzieki temu zmniejsza się wyraźnie ryzyko nocnych hipoglikemii. Analogi krotkodziałające w przeciwieństwie do insulin ludzkich mają szybszy początek działania, szybciej osiągają szczyt działania i charakteryzują się krótszym jego czasem. Mogą wiec być podawane bezpośrednio przed posiłkami a czasami nawet po nich oraz nie wymagają dojadania przekąsek miedzy gl. posiłkami.