Ruchy gałek ocznych u noworodka - jak powinny wyglądać?

Witam! Nasza 2-miesięczna córcia od około pierwszego miesiąca życia wykonuje szybkie ruchy gałek ocznych do góry (widać wtedy same białka), jak również na boki (przeważnie występuje to we śnie, przed zasypianiem jak i przy wybudzeniu). Ruchy gałek występują przy wpółotwartych lub zamkniętych powiekach. Obserwujemy to codziennie. W tym kierunku badaliśmy dno oka u dziecka, wynik prawidłowy (było to 3 tygodnie temu). Konsultowaliśmy się z neurologiem (badanie EEG jak i USG przezciemiączkowe-prawidłowe też 3 tygodnie temu). W dniu wczorajszym bardzo zaniepokoiło nas, że gałki oczne skierowane były całkowicie na boki tylko w przeciwnych kierunkach. Działo się to podczas opisywanych wyżej ruchów gałek ocznych. Również podczas (twardego) snu dziecka po odchyleniu powiek widzieliśmy, że gałki są skierowane w dwie różne strony, a do tego trochę ukośnie. Za odpowiedź z góry dziękujemy.
ponad rok temu

Witam!
Szanowni Państwo skoro w badaniu okulistycznym i badaniu neurologicznym nie stwierdzono żadnych odchyleń od normy, to jedynym słusznym postępowaniem jest uspokojenie nerwów (bo to w niczym nie pomoże) i oczywiście dalsza obserwacja dziecka przez lekarzy specjalistów. Obserwacja dziecka w domu także, ale bez popadania w paranoję.
W tym wieku dziecka narząd wzroku nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Zarówno ostrość wzroku jest bardzo słaba, jak i odruch fiksacji (czyli patrzenia równo oczami na dany punkt) dopiero ulega wykształceniu, jak i mięśnie okoruchowe (ustawiające oczy w odpowiedniej pozycji) są jeszcze słabe.
Podczas snu i przy zamykaniu oczu fizjologicznym odruchem jest ich uciekanie do góry. Także w czasie głębokiego snu oczy mogą u tak małego dziecka uciekać na boki, bo mięśnie przyśrodkowe gałek ocznych nie działają jeszcze tak silne jak u ludzi dorosłych.
Najważniejsze by dziecko w czasie czuwania jak do niego mówimy, coś pokazujemy, patrzyło na nas równo ustawionymi oczami (ale chwilowe uciekanie oczu jest możliwe).
Mówienie do dziecka, skupianie jego uwagi będzie działało stymulująco na prawidłowy rozwój narządu wzroku.
Pozdrawiam