Rutinoscorbin i Ibuprom a skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Czy rutinoscorbin i ibuprom obniżają skuteczność plastrów antykoncepcyjnych? Co oznacza wynik prolaktyny 840mIU/L? Pozdrawiam.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Ibuprom nie wpływa na skuteczność plastrów antykoncepcyjnych. Rutinoscorbin zażywany w ilości powyżej 1 g może podwyższać poziom estrogenu we krwi, co wprawdzie nie obniża skuteczności plastrów, ale należy zachować ostrożność przy nagłym odstawieniu witaminy C ( nagły spadek poziomu estrogenów = spadek skuteczności antykoncepcji). A propos podanego poziomu prolaktyny to wskazuje on na hiperprolaktynemię.