Rytm dobowy u 2-miesięcznego dziecka

Witam, jestem mama 2 miesiecznej córeczki. Od kilku dni mała przesypia mi całą noc ok 9 godz. Bywa, że w ciągu dnia nic nie śpi tylko cały czas chce jeść ( stosuje karmienie mieszane) a bywają dni, ze zje tylko troszkę i śpi. Wcześniej też w ciagu dnia mało co spała ale w nocy budziła się na jedzenie.... Nie wiem czy powinnam zacząć się martwić i wybrać się do lekarza. Mieszkam za granicą i tutaj nie ma dobrych lekarzy... Bardzo proszę o radę. Z góry dziękuje Emilia

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jeśli dziecko przesypia noce, to należy się tylko cieszyć! Nie radzę wybudzać dziecka w nocy na karmienie - przyzwyczai się do tego i odzwyczajanie będzie trudne. W ciągu dnia, zwłaszcza teraz, gdy panują wysokie temperatury, dziecku chce się pić, dlatego ma Pani wrażenie, że dziecko jest cały czas przy piersi czy przy butelce. Dodatkowo może się zdarzyć takich klika dni (tzw."skok wzrostowy") okres, kiedy dziecko ma zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne. Nie jest to powód do niepokoju. Ważne, by nie doszło do odwodnienia dziecka. Można spróbować dawać dziecku wodę do picia, choć takie maluchy nie często piją chętnie samą wodę.
Dziecko będzie coraz aktywniejsze w ciągu dnia. Maluch w końcu dość dobrze i wyraźnie widzi przedmioty, coraz więcej rzeczy je interesuje. Gdy dziecko będzie trochę starsze (powyżej pół roku) będzie można mówić o jakimś rytmie dnia dziecka, tymczasem to nauka siebie na wzajem i otaczającego świata. Także cierpliwości!