Ryzyko ciąży przy nieregularnych cyklach miesięcznych

Witam!

Kobieta w wieku 34 lat, pali papierosy. Mówiła, że ma cykle 28, nieraz mniej o 4 albo 5 dni. Okres trwa u niej 5 dni. Mam takie pytanie, w drugim dniu okresu doszło do seksu i zostawienia nasienia w środku. Kolejnego dnia tak samo doszło do ostatniego dnia miesiączki i później po 4 dniach skończonej miesiączki doszło do zostawienia nasienia w środku. Moje pytanie brzmi, czy podczas tych dni miesiączki mogło dojść do zapłodnienia i po 4 dniach? Proszę mniej więcej napisać w procentach od 1 do 100, czy mogłaby zajść w ciążę? Dodam, że w styczniu miała nieregularny okres, powinna go dostać na początku lutego, a dostała pod koniec stycznia i trwał 4 dni. Pozdrawiam i dziękuję!

Witaminy w ciąży

Witam!

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w trakcie miesiączki jest niewielkie, choć istnieje taka szansa. Jeżeli każdy z cykli miesięcznych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy był dłuższy niż 26 dni można uznać, że ryzyko ciąży podczas miesiączki oraz 4 dni po niej jest minimalne. Wskaźnik Pearla wynosi w takim przypadku ok. 0,2 (oznacza to, że 0,2 kobiety zajdzie w ciążę w ciągu roku stosując tą metodę). Ryzyko zwiększa się w przypadku, gdy cykle są krótsze niż 26 dni - może się wtedy zdarzyć tak, że śluz 'płodny' pojawi się w trakcie miesiączki. Istnieje także ryzyko wystąpienia owulacji prowokowanej - np. w wyniku silnych emocji. Nie da się wtedy określić procentowego ryzyka zajścia w ciążę. Warto wspomnieć, że stosunek płciowy w trakcie miesiączki zwiększa ryzyko przeniesienia chorób przenoszonych drogą płciową - zarówno dla kobiety (częściowo rozwarta szyjka macicy), jak i mężczyzny (kontakt z krwią). W razie wątpliwości proponuję wykonać test ciążowy w ciągu około 2 tygodni od stosunku lub w terminie spodziewanej miesiączki. Jego wiarygodność wynosi 99%. pozdrawiam serdecznie!