Ryzyko operacji złamanego obojczyka po odmie opłucnowej

Dzień dobry Złamałem9 tyg. temu 6 żeber, łopatkę i obojczyk. Miałem założony dren. Odma została wyleczona. Obojczyk nie jest zrośnięty. Nie mogę podnieść ręki do góry, jak chodzę mam ból w plecach. Lekarz rodzinny zaleca operację, jednak ortopeda uważa, że z uwagi na odmę jest to zbyt niebezpieczne i możliwe, że zostanę w stanie takim jak teraz. 1. Jak długo po odmie istnieje ryzyko podczas operacji i jak duże ono jest ? 2. Czy mogę liczyć na poprawę stosując jedynie fizjoterapię ? Lech

Witam, po odpowiedź na pierwsze pytanie proponuję zwrócić się do specjalisty pulmonologa. Jeżeli chodzi o fizjoterapię to jak najbardziej należałoby podjąć próbę leczenia zachowawczego używając różnych metod. Leczenie oczywiście powinno być poprzedzone badaniem klinicznym/funkcjonalnym/fizjoterapeutycznm, które odpowie na pytanie, która tkanka boli i w którym kierunku, żeby na tej podstawie dobrać odpowiednie środki zaradcze. Jeżeli lubi Pan ciepło proponuję od polewania gorącą wodą z prysznica bolącego kręgosłupa. Ma przynosić ulgę i rozluźnienie. Jeżeli będzie bolało to nie stosować. Pozdrawiam