Ryzyko zakrzepów w czasie ciąży

Jestem w 28 tygodniu ciąży, od 2-3 tygodni bolą mnie nogi, nie sa opuchniete ani czerwone tylko takie jakies zmeczone. Bolą cały dzień, bol pojawia sie czasem w jednej nodze czasem w drugiej, zdaje sie, że nasila sie pod wplywem stresu. Dodam, że skrecilam jakis czas temu okolo miesiaca kostkę i po tym incydencie dużo czytalam o grozbie zakrzepow w zylach w ciazy. Lekarz rodzinny zlecil mi badanie na uklad krzepniecia parametry wszystkie w normie. Czy jest ryzyko zakrzepow przy dobrychwynikach?

Witaminy w ciąży

Lek. Marta Gryszkiewicz

Tak, istnieje ryzyko zakrzepicy w ciąży. Aby jej zapobiegać należy być aktywnym fizycznie, w trakcie siedzenia i podczas snu mieć uniesione kończyny (np. poprzez trzymanie na podnóżku), unikać odwodnienia organizmu - pić dużo wody mineralnej. Można także stosować rajstopy przeciwżylakowe o profilaktycznym stopniu ucisku. Są one dostępne w niektórych aptekach oraz sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym (specjalne modele dla ciężarnych nieuciskające brzucha). Zapobiegają one obrzękom podudzi i niwelują uczucie "ciężkich nóg".