Ból i opuchlizna nóg

Witam, Od czerwca puchna mi nogi, najbardziej w kostkach i podbiciu, łydki tez - uciskam palcem i na troche robi sie dołek. Łydki mnie nie bolą, natomiast stopy w miejscu opuchniec troche sa wrazliwsze. Łydki za to czuc ze sa "napiete", przy zginaniu. Najpierw myslalam ze ma to związek z utrata pracy (mniejszym ruchem) jak i letnim upalem. Okres trwa miesiac. Jestem osoba otyla.Wczoraj robiłam D-dimer ilosciowo i wynik to 426(norma do 428). 2 lata temu było 353. Czy to moze byc zakrzepica?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Wątpliwe. D-dimery są badaniem bardzo niespecyficznym i ich oznaczanie w w/w sytuacji nie ma sensu. Należy skontaktować się z chirurgiem naczyniowym i wykonać USG naczyń żylnych Doppler. Badanie to pozwoli ocenić czy występuje zastój żylny i czy wskazana jest interwencja zabiegowa. Powinna Pani zrzucić nadmiar kilogramów, być może zmienić także dietę i nawyki żywieniowe. W związku z występowaniem obrzęków podudzi wskazane jest noszenie rajstop/pończoch przeciwżylakowych, które ograniczą zastój chłonki i wspomogą układ żylny kończyn dolnych.