Ryzyko zarażenia Escherichia coli przez krew

Witam, mam pytanie dotyczace bakterii Escherichia coli. Czy mozliwe jest zakazenie ta bakteria droga krwi, tzn. czy bakteria ta, znajdujaca sie w moczu, moze, poprzez drobne ranki, dostac sie do krwiobiegu, poprzez ktory dostanie sie do nerek? Krocej mowiac: czy mocz, w odniesieniu do ww. bakterii, moze zakazic krew? Czy ryzyko infekcji taka droga jest mniejsze/wieksze niz to zwiazane z infekcja poprzez wstapienie bakterii z zewnatrz poprzez drogi moczowe? Z gory dziekuje za odpowiedz Adrian

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Największe prawdopodobieństwo infekcji dróg moczowych występuje zewnątrzpochodnie. Istnieje także ryzyko przedostania się bakterii do krwiobiegu.