Sączek gumowy przy torbieli włosowatej międzypośladkowej

witam! mam torbiel włosowatą międzypośladkową i od soboty tj. od 15.02. br mam założony sączek gumowya a wizyte mam dopiero za tydzień. moje pytanie brzmi: jest dziś środa, ropy już prawie nie ma i czy ten sączek nie trzeba już usunąć???? pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Witam,Szanowna PANI
Nie wiem do końca jaki zabieg u PANI wykonano. Leczenie torbieli włosowatej polega na jej wycięciu (nic o tym PANI nie pisze) i sączkowaniu. Z mojego doświadczenia wynika, że sączek należy usunąć lub wymienić - po 2-3 dniach kontroli - wszystko zależy od warunków gojenia rany.
W leczeniu torbieli, moim zdaniem, najważniejsza jest codzienna higiena (nasiadówki: kora dębu + oczar wirgilijski) oraz kontrola, u lekarza, który wykonał zabieg.
Powodzenia, Wojciech Kawiorski

Jeżeli rana nie ropieje sączek można usunąć, ale na ranę proszę zakładać opatrunek

Z wyrazami szacunku
dr n.med.Marek Rodzeń
specjalista chirurg