Jak pielęgnować ranę po marsupializacji ropienia gruczołu Bartholina?

Jak pielęgnować ranę po marsupilizacji ropienia gruczołu bartoliniego.bo wiem juz ze goji się dość długo.kiedy można powrócić do współżycia z partnerem?czy wymaga dalszych kontroli ?

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

SZanowna Pani - najlepsze wyniki - to nasiadówki : kora dębu + oczar wirgilijski. Jak je przygotować - znajdzie Pani w ulotce opisowej. Ponadto, proponowałbym, maść Proctis M.
Na kolejne pytanie Pani - nie jestem w stanie odpowiedzieć, nie podała Pani czasu, jaki upłynął od zabiegu.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt internetowy: ZnanayLekarz.pl – Tam znajdzie Pani wszystkie informacje kontaktowe.
Pozdrawiam, Dr n. med. Wojciech Kawiorski, Specjalista Chirurg Ogólny, Chirurg Gastroenterologiczny, Chirurg Onkologiczny, Gastrolog, Proktolog.

Witam. Pielęgnacja rany polega na odkażaniu - najlepiej octeniseptem oraz zaopatrzeniu jej opatrunkiem. Bardzo dobrze jest do jamy wprowadzać opatrunek z sorbalgonu od zewnątrz pokrytego granuflexem - tu niestety problemem będzie owłosienie, które trzeba usuwać. Oczywiście rana wymaga okresowej specjalistycznej kontroli. Po wyżej opisanym i szczelnym zaopatrzeniu rany, jeśli nie będzie sprawiało to dolegliwości współżycie mogłoby wchodzić w rachubę. Powodzenia.