Samoczynne drgania mięśni

Witam. Chciałbym dowiedzieć się w jakim kierunku podążać. Mam 30 lat, 5 miesięcy temu zabrało mnie pogotowie z objawami tężyczki, zrobione badania na elektrolity, tarczyca hormony i usg, usg jamy brzusznej, rtg klatki, wszystko wyszło ok. w wywiadze leukopenia z monocytozą i obniżonymi neutrogfilami. ekg, dopler i holter w normie. nadal występuję samoczynne drganie mięśni w spoczynku, pogorszenie wzroku i złe samopoczucie. MRI głowy wyk. pojedyń. niespecyficzne ognisko hiperintensywne. co dalej?

Witam Pana,

Czy w Panelu elektrolitowym uwzględniony był poziom wapnia we krwi? Jeśli nie, to radziłbym Panu oznaczyć sobie poziom wapnia całkowitego i zjonizowanego we krwi. Jeśli będą nieprawidłowe, to koniecznie proszę oznaczyć stężenie parathormonu we krwi. Czy robił Pan badania w kierunku boreliozy?

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

Tężyczka wymaga badań i leczenia skojarzonego.
Badania: Krew - wapń, magnez, potas, fosforany. Dobowa zbiórka moczu na wapń i magnez ( proszę zapisać dawki wszystkich leków w tym dniu )
+/- inne badania po ocenie wymienionych badań przez Lekarza.
Leczenie: suplementacja mineralna ( doustna lub dożylna ) +/- lek przeciw depresyjny ? przeciw lękowy ?

Najczulszym badaniem potwierdzającym tężyczkę jest elektrofizjologiczna próba tężyczkowa wykonywana w pracowni EMG/ENG. Przed badaniem należy odstawić suplementację (około miesiąc) ponieważ wynik może być fałszywie ujemny.