Siedem zębów do naprawy po wykonaniu RTG

Bylam u dentysty I pani ogladajac moje zeby nie widziala zadnej dziury w zebach. Zrobila mi rentgen I wyszlo ze mam 7 zebow do naprawy.nie wyobrazalam sobie ze bedzie tego tyle i ze mialaby mi rozwiercac calego zeba bo zobaczyla jakis cien na zdjeciu.Gdyby tak jednak bylo czy jest jakis sposob leczenia zebow aby ich nie rozwiercac powiedzmy gdy jest mala dziurka w przestrzeni miedzyzebowej I czy biale plamki na zebach ktore mam juz jakis rok to prochnica czy oznaka ze trzeba zeby zreminalizowac?

Witam!
To fakt,że wiele ubytków widocznych jest dopiero na rtg,ale radykalne leczenie-rozwiercanie nie musi być podjęte od razu. Wszystko zależy od rozmiarów ubytku i jego umiejscowienia. Jeśli próchnica zaatakowała szkliwo,wystarczy remineralizacja. Jeśli ubytek jest bardziej rozległy i atakuje kolejną w-wę zęba,ten sposób leczenia może nie wystarczyć... Jest jeszcze kwestia,czy ma Pani jakieś objawy ze strony zębów... Co do plamek,jeśli nie było ich wcześniej niż rok, może to być odwapnienie,ale i początek tworzenia ubytku i o sposobie leczenia musi zadecydować lekarz po badaniu... Pozdrawiam.

Zdjęcie RTG ułatwia diagnostykę, jeżeli jest widoczna próchnica na stycznych na pewno trzeba leczyć zęba. Taka próchnica może bardzo długo rozwijać się w środku zęba i nigdy nie pojawi się na powierzchni żującej a może doprowadzić do martwicy miazgi. Cała diagnostyka i leczenia powinno być wykonane w powiększeniu tak aby usunąć tylko chore tkanki bez opracowywania zdrowego szkliwa. Praca w powiększeniu gwarantuje, że nie ucierpią zdrowe tkanki a cała próchnica zostanie usunięta.

Niektóre ubytki, zwłaszcza umiejscowione stycznie lub próchnica wtórna pod wypełnieniem, mogą nie być widoczne gołym okiem. Widoczne przejaśnienia na zdjęciu rtg oznaczają już tak zaawansowaną próchnicę, iż nie ma możliwości leczenia jej przez remineralizacje. Należy wtedy przeprowadzić konwencjonalne leczenie. Białe plamki natomiast gładkie i błyszczące- można leczyć poprzez zastosowanie preparatów z fluorem. Próchnicę początkową można również leczyć metodą Icon. Polega to na powleczeniu powierzchni zmienionej płynną żywicą, co poprawia estetykę ale też zapobiega dalszemu rozojowi próchnicy. Wybór metody leczenia powinien zaproponować Pani lekarz stomatolog.
Pozdrawiam serdecznie

Witam, rzeczywiście wykonuje się zdjęcia RTG do oceny stanu twardych tkanek zęba na powierzchniach stycznych, gdyż nie zawsze możemy dostrzec ubytek, szczególnie jeżeli jest on zlokalizowany bliżej dziąsła. Próchnicę początkową na powierzchniach stycznych zębów można leczyć przy pomocy preparatu icon. Nie każda biała plamka jest próchnicą, ale to można ocenić podczas badania. Pozdrawiam