Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 0 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Silne bóle głowy u dziecka a badanie EEG

Bardzo proszę o interpretację wyniku badania EEG u 15 letniego dziecka. Badanie zostało zlecone na skutek codziennych bardzo silnych bólów głowy i twarzy dziecka. Wynik badania: "Zapis spoczynkowy ogólnie niskonapięciowy, bardzo napięty; składa się z niskonapięciowej czynności szybkiej obecnej w większości odprowadzeń Rz obecna. FS nie zmienia zapisu. Podczas HV występują niezbyt liczne grupy fal wolnych theta 5-7 Hz w okolicach czołowo-skroniowych o amplitudzie do 50 uV. Czynności napadowej nie zarejestrowano".

ponad rok temu

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Podany wynik badania EEG jest nieznacznie nieprawidłowy i wskazuje na występowanie podczas hiperwentylacji (HV) nielicznych grup fal theta.

Po fotostymulacji (FS) nie obserwuje się zmian w obrębie zapisu.
Skrót RZ oznacza reakcję zatrzymania - jeżeli jest obecna, to wynik jest prawidłowy.

Wskazana jest konsultacja z neurologiem, w celu uzupełnienia wywiadu - jak dokładnie wyglądają opisywane bóle głowy, czy nie towarzyszą im inne niepokojące sygnały np. krótkotrwałe „wyłączenia się”, które mogłyby sugerować zmiany padaczkowe.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że EEG jest badaniem bardzo niespecyficznym i jego interpretacja jest możliwa tylko i wyłącznie wraz z obrazem klinicznym.

Opisane odchylenia w badaniu mogą również występować w przebiegu występowania migrenowych bólów głowy. Należy pamiętać, iż zmiany w eeg w migrenie są bardzo częste i niekiedy przypominają padaczkę.
W przypadku występowania bólów głowy warto zrobić badanie obrazowe - np. tomografię komputerową.

Mając pełny wywiad oraz komplet badań neurolog powinien zlecić odpowiednie leczenie. Jeżeli w wywiadzie nie ma podejrzeń co do występowania objawów sugerujących padaczkę oraz wykluczone zostały zmiany organiczne można będzie się skoncentrować na leczeniu bólów głowy.

Pozdrawiam serdecznie  

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy