espół mięśnia gruszkowatego (Piriformis Syndrome) powstaje na skutek wzmożonego napięcia mięśnia gruszkowatego. Bóle w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa i pośladków nazywa się rwą kulszową i kojarzone są z „wypadnięciem dysku”. Często jednak to nie „wypadnięcie dysku” jest powodem zaistnienia bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż pod powszechnie używaną nazwą rwa kulszowa kryje się wiele zespołów, które w konsekwencji doprowadzają do podrażnienia grubego nerwu kulszowego i wystąpienia jego stanu zapalenego. Przyczyn pojawienia się bólu w obszarze odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest wiele; np. podrażnienia więzadeł, podrażnienia nerwu, zablokowania, nadmierne napięcia mięśni.
Anatomia
Mięsień gruszkowaty - mięsień przyczepia się na powierzchni miedniczej kości krzyżowej i biegnie do wierzchołka krętarza większego. Nerw kulszowy wnika bezpośrednio w mięsień gruszkowaty, anatomia przebiegu nerwu kulszowego może się osobniczo różnić. Wzmożone napięcie mięśnia powoduje zaburzenie funkcjonowania nerwu kulszowego i pojawienia się objawów bólowych.
Skutki nadmiernego napięcia mięśnia gruszkowatego .
Nadmierne napięcie mięśnia doprowadza do ucisku nerwu kulszowego i zmniejszeniu krążenia w nim krwi. Nerw przestaje być zaopatrzany w składniki odżywcze, dochodzi do ograniczenia odpływu krwi z tego obszaru i obrzęku nerwu. Stan ten doprowadzić może do degeneracji i uszkodzenia nerwu oraz ograniczenia odżywiania miejsc/struktur, które są unerwiane przez ten nerw.
Profilaktyka
Osoby ćwiczące, regularnie dbające o swoją kondycje, powinny być świadome tego, że są narażone na występowanie nadmiernych napięć mięśniowych. Brak ćwiczeń rozciągających, nieodpowiednia technika ćwiczeń, monotonny trening mogą doprowadzać do powstania stanu nadmiernego napięcia. Jak możemy zapobiegać wystąpieniu nadmiernego napięcia mięśnia gruszkowatego? Możemy wykonywać regularną relaksacje/stretching mięśnia, możemy również wykonywać rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. Jeśli nie uda nam się zapobiec wystąpieniu zespołu i ból nie daje nam spokoju, należy zgłosić się do specjalisty; fizjoterapeuty. Działanie terapeuty będzie polegało na zastosowaniu odpowiednich technik relaksacji, energizacji mięśnia, mobilizacji stawów, nerwu i zastosowaniu fizykoterapii.
Z tego co Pani opisuje myśle, że doszło do wytapienia przepukliny powięziowej w okol mm. posladkowych, tzw. bull-eye ( stad objawy parakorzeniowe i mała wrążliwośc na leki ) najlepiej jest udać sie do fizjoterapeuty , który wykonuje manipulacje powięziowe a efekt murowany pozdr
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co powoduje bóle pośladków? – odpowiada Mgr Miłosz Janicki
- Ból w okolicy lędźwiowej promieniujący na nogę – odpowiada Lek. Ireneusz Czerniec
- Co może znaczyć kłucie w lewym pośladku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam to szczypanie w pośladku? – odpowiada Lek. Karol Gołębiewski
- Silnie piekący ból uda i łydki – odpowiada Lek. Ireneusz Czerniec
- Co powoduje silne bóle pośladka? – odpowiada Mgr Anna Strękowska
- Dlaczego rezonans wykazał bardzo niewielką przepuklinę? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak pozbyć się bólu pleców oraz pośladków? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Do jakiego specjalisty z bóle kręgosłupa? – odpowiada Lek. Tomasz Kowalczyk
- Nasilające się bóle uda – odpowiada Dr n. med. Zbigniew Kirkor
artykuły
Rwa kulszowa w ciąży - przyczyny, objawy i leczenie
Rwa kulszowa w ciąży jest zmorą wielu przyszłych m
Nerw kulszowy - objawy, przyczyny, leczenie, zapobieganie
Nerw kulszowy to połączenie kilku korzeni wychodzą
Objaw Lasegue'a - co to jest, o czym świadczy dodatni test Lasegue'a
Objaw Lasegue'a jest niezwykle istotnym objawem kl