Do jakiego specjalisty z bóle kręgosłupa?

Witam, mam bóle kręgosłupa, które są coraz bardziej bolesne i mało komfortowe. Chciałbym sprawdzić, co mi dolega, ale nie wiem od jakiego lekarza zacząć. Jak można ocenić stan kręgosłupa i stwierdzić, że jest to coś poważnego? Może jakieś zwyrodnienie, albo krzywy kręgosłup? Do kogo powinienem się zgłosić? Na co może świadczyć ból kręgosłupa? Czy od razu może to oznaczać coś poważnego? Jak wygląda leczenie przy dolegliwościach związanych z kręgosłupem? Czy w grę może wchodzić również operacja? Czy wystarczy rehabilitacja? Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem co z tym zrobić. Z góry dziękuję za wszelkiego rodzaju porady. Pozdrawiam

Może warto zacząć od lekarza pierwszego kontaktu aby otrzymać skierowanie na RTG kręgosłupa, później z wynikami udać się do ortopedy po odpowiednie leki lub do fizjoterapeuty zajmującego się bólami kręgosłupa. Często ból wynika z przeciążenia mięśni przykręgosłupowych i po terapii tkanek miękkich jest duża poprawa. Oczywiście zależy to od dolegliwości bólowych obecnie występujących.

Jeśli w grę wchodzi leczenie prywatne, to proponuję skrócić sobie drogę i od razu udać się do fizjoterapeuty. Najprawdopodobniej są to dolegliwości pochodzenia mięśniowo-powięziowego, a z tymi świetnie sobie radzą fizjoterapeuci. A jeśli w badaniu klinicznym wyjdzie coś nie tak, to na pewno zasugeruje wizytę u innego specjalisty.

Przemysław Zarzeczny

Szanowny Panie!
Proszę udać się na wizytę do lekarza POZ. Lekarz zbierze pełny wywiad medyczny (w tym choroby, przebyte urazy i zabiegi oraz charakter pracy). Ponadto specjalista zbada Pana i na tej podstawie zaplanuje dalszą diagnostykę. W kolejnym etapie przydatna będzie wizyta u lekarza ortopedy.
Ból odcinka lędźwiowego powoduje często dyskopatia lędźwiowa, czyli:
a. postrzał (gdy dolegliwości ograniczają się do okolicy lędźwiowej kręgosłupa),
b. lumbago (gdy promieniują wzdłuż tylnej części uda od okolicy lędźwiowej do okolicy dołu podkolanowego),
c. rwa kulszowa (gdy bóle promieniują od okolicy lędźwiowej kręgosłupa wzdłuż całego przebiegu nerwu kulszowego, tj. tylnej części uda i podudzia, a w niektórych przypadkach do pięty, a nawet palucha).
Przesunięcie się lub wypadnięcie przez zmieniony zwyrodnieniowo lub przerwany pierścień włóknisty krążka międzykręgowego (przepukliny) jądra miażdżystego ze szpary międzykręgowej do kanału kręgowego powoduje ucisk na nerwy się tam znajdujące, co jest odpowiedzialne za powstanie dyskopatii.
Aby stwierdzić, co powoduje ból pleców, przeprowadza się badania takie jak:
a. badanie rentgenowskie,
b. tomografia komputerowa,
c. rezonans magnetyczny.
Leczenie bólu plećów zależy od jego podłoża. Możliwe formy leczenia bólu pleców to:
a. termoterapia (leczenie za pomocą ciepłych lub zimnych okładów),
b. farmakoterapia (leki rozkurczowe, opioidy, niesterydowe leki przeciwzapalne, kortykosterydy),
c. fizjoterapia (masaże, specjalne ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, kinezyterapia).