Skąd pobierane są wycinki jelita grubego do badania histopatologicznego?

Dzień dobry. Czy pobiera się próbki na biopsje z jelita grubego z miejsc bezpośrednio chorych np zmieniona siatka jelita i małych guzków (nazwię to duże krosty rzadko rozstawione) czy może obok by nie krwawiło.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Wycinki najpewniej pobrać z miejsc zmienionych chorobowo. W niektórych przypadkach może być jednak wskazane odstąpienie od tego typu działań (np. wrzód tuż po krwawieniu).