Skąd podwyższony cholesterol?

prośba o pomoc w interpretacji wyniku, mam 30 lat nie palę, nie piję, nie stosuję hormonów, staram się zdrowo odżywiać: cholesterol całkowity (l99) - 226 mg/dl cholesterol HDL w surowicy - 66 mg/dl, triglicerydy (O49) 91 mg/dl cholesterol LDL - wyliczany ( K03) - 142 mg/dl Nie-HDL 169 mg/dl skąd podwyższony cholesterol, czy iść do dietetyka,Mam 177 cm wzrostu i ważę 74kg. Ostatnio męczą mnie bóle głowy i bóle podbrzusza ( bo ginekolog podejrzewa endometrioze ) czy powinnam się nie pokoić

W pani wieku taki poziom cholesterolu nie jest specjalnie niepokojący. Podwyższony cholesterol często wynika ze złego metabolizmu, a nie tylko ze złej diety. Porada dietetyczna oczywiście nie zaszkodzi.Za jakiś czas np. rok, można powtórzyć badanie. Można też próbować obniżyć LDL cholesterol preparatami z czerwonego ryżu. Takie preparaty są skuteczne i dostępne bez recepty. Żywność funkcjonalna zawierająca stanole roślinne też sprzyja obniżeniu cholesterolu.Aktywność fizyczna ma podstawowe znaczenie w obniżaniu cholesterolu.