Skąd przypadki zakażeń pomimo szczepień?

Szczepiłam się na wzw b ok. 15-16 lat temu. Po kilku latach okazało się, że poziom przeciwciał jest spory. Czy znów go oznaczać(minęło kilka lat). Natrafiam na sprzeczne inf..Jedne-odporność na całe życie(pam. immunol.), inne-przeciwciała zanikają nawet do zera. Jak to jest? Czy ktoś zaszczepiony pełną dawką szczepienia może być dożywotnio spokojny? Skąd przypadki zakażeń pomimo szczepień? Czy to te 5%, które nie wytwarza odporności? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Lek. Tomasz Budlewski

jeżeli np uklad odpornosciowy jest zaklocony to moze się tak zdarzyc iz przeciwciala nie beda wytwarzanego dlatego moze dochodzic do zakazenia. inna przyczyna jest to iż dany wirus moze ulec zmutowaniu co rowniez moze doprowadzic do zakazenia. opisane powyzej przypadki sa raczej bardzo rzadkie.