Skąd się wzięło u mnie nadciśnienie?

Witam, mam 20 lat, do wczorajszego dnia nie miałem problemów z nadciśnieniem. Pojawił się nagle ból głowy w górnej części, był nie do zniesienia. Kiedy badałem rano ciśnienie miałem 170/100. Dodam, iż mam 180 cm i ważę 98 kg, a dzień wcześniej sporo chodziłem po słońcu. Czy jest możliwość, że od słońca pojawiło się tymczasowe nadciśnienie? Czy to po prostu nadciśnienie od nadwagi? Dziękuję
20 LAT ponad rok temu

Witam,

Opisanego epizodu wzrostu wartości ciśnienia tętniczego nie należy bagatelizować, zwłaszcza u tak młodej osoby. Oczywiście czynniki zewnętrzne mogły mieć znaczenie, jednak wspomniany epizod wymaga wizyty u lekarza rodzinnego, który przeprowadzi dokładny wywiad lekarski, zbada Pana, m.in. zmierzy ciśnienie, a na podstawie zebranych informacji zaleci dalsze postępowanie.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zasadne może być wykonanie 24-godzinnej rejestracji wartości ciśnienia tętniczego-ABPM, tzw. Holter ciśnieniowy.
Pozdrawiam!