Skaleczenie podczas obierania ziemniaków a ryzyko zarażenia toksoplazmozą w ciąży

Witam, Obierałam dziś ziemniaki i niechcący zadarłam skórkę obieraczką na palcu. Zauważyłam to po kilkunastu minutach, gdyż nawet nie pojawiła się krew. Jestem w 21 tygodniu ciąży. Robiłam już badanie na toksoplazmozę i wyniki wyszły ujemne. Odporności również nie mam. Dodam, że ziemniaki nie były brudne, kupione zostały w sklepie w siatce i wyglądały już na umyte. Boję się teraz, że mogłam zarazić się toksoplazmozą:(

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W opisanym patomechanizmie ryzyko zarażenia się toksoplazmozą jest znikome. W razie wątpliwości proszę udać się na wizytę do lekarza prowadzącego ciążę.