Sklejenie policzka z dziąsłem po usunięciu ósemki

Witam!Tydzień temu miałam usuwaną prawą dolną zatrzymaną ósemkę,wszystko odbyło się gładko,martwi mnie tylko to,że dziąsło zostało zszyte 4-ma szwami razem z policzkiem,zszycie przechodziło od usuniętej 8-i do 6-ki(brakuje mi z tej strony i 6-ki i 7-i)czy to jest normalne?Dla mnie to dziwne bo po ściągnięciu szwów mam sklejony policzek z dziąsłem.Pani doktor powiedziała,że wszystko wróci do normy,czy aby na pewno?i kiedy?
KOBIETA, 43 LAT ponad rok temu

Trudno mi powiedzieć cokolwiek na podstawie opisu , ale wydaje mi się ,że nikt nie przyszył policzka do błony śluzowej wyrostka , było by to bardzo trudne nawet celowo.
Myślę ,że wszystko wróci do normy jak zejdzie stan zapalny.

0

Często przy zatrzymanych 8 jest bardzo mało dziąsła co w przypadku konieczności szycia może powodować wrażenie naciągniętego policzka. Proces gojenia trwa kilka tygodni, wszystko powinno wrócić do normy.

0

Witam. Trudno odpowiedzieć na to pytanie bez oglądania miejsca zeszycia, być może jest jeszcze obrzęk i dlatego jest taki efekt. Proszę uzbroić się w cierpliwość, dopiero powiedzmy po miesiącu gdyby nic się nie zmieniło - ponownie odwiedzić dentystę.

0

Witam, z opisu wynika, że po usunięciu ósemki, brakuje Panu już po tej stronie trzech zębów, to dużo . Po usunięciu każdego zęba z czasem następuje w tym miejscu zanik kości, co prowadzi do obniżenia wysokości i wyrostka zębowego. Jeżeli lekarz musiał wydlutowac osemkę, a w jej okolicy był juz poważny zanik, to zeszycie rany musiało spowodować naciąganięcie płata sluzowki z okolic policzka. Ponieważ jest to jeszcze świeża rana ma Pan odczucie dyskomfotu i niestety na razie pozostaje tylko czekać. Jeżeli po całkowitym wygojeniu będzie Pan nadal miał uczucie przyklejenie policzka, to chirurg pogłębi Panu w tym miejscu przedsionek. Natomiast warto będzie sie zastanowić nad odbudową utraconych zębów, gdyż zmiany zanikowe bedą nadal w tempie postepowały.

0

Dentysta przez internet



„Dentysta przez internet”



Po usunięciu zatrzymanej ósemki i zszyciu rany wraz z policzkiem sytuacja, którą opisujesz, może być normalna w kontekście procesu gojenia. Oto kilka kluczowych informacji na ten temat:



Zszycie policzka z dziąsłem jest czasem stosowane, aby stabilizować tkanki po dużym zabiegu chirurgicznym, takim jak usunięcie zatrzymanej ósemki. W przypadku, gdy brakuje sąsiednich zębów (6-ki i 7-ki), lekarz może zastosować bardziej rozległe zszycie, aby zapewnić lepsze gojenie i zabezpieczenie rany.



Po zdjęciu szwów sklejony policzek z dziąsłem może być wynikiem procesu bliznowacenia tkanek. W większości przypadków po pewnym czasie, wraz z regeneracją tkanek, policzek oddzieli się od dziąsła i wróci do normy.



Czas powrotu do normalnego stanu zależy od indywidualnych predyspozycji do gojenia. Zwykle trwa to kilka tygodni, ale może zająć więcej czasu (nawet do kilku miesięcy), zwłaszcza jeśli zabieg był rozległy. Regularne ruchy języka i policzków oraz stopniowe zwiększanie zakresu ruchu w jamie ustnej mogą pomóc przywrócić elastyczność tkanek.



Jeśli sklejony policzek nie odkleja się samoistnie po kilku tygodniach lub odczuwasz ból, dyskomfort albo trudności w mówieniu czy jedzeniu, warto skonsultować się ponownie z dentystą lub chirurgiem stomatologicznym. Może być konieczna interwencja w celu delikatnego oddzielenia tkanek.



Na razie stosuj się do zaleceń stomatologa, unikaj drażnienia miejsca zabiegu i dbaj o higienę jamy ustnej zgodnie z instrukcjami. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak ropienie, obrzęk lub ból, koniecznie zgłoś się na kontrolę.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty