Zapytaj lekarza

7 3 6 , 4 1 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Skoki ciśnienia a terapia HTZ

Witam! Mam 50 lat. Od 14. października coś się dzieje z moim ciśnieniem. Mierzę sobie co 3 lub 4 godziny 160/90,155/100,140/100,150/95 są to wartości różne. Na razie nie biorę specjalnie żadnych leków. Mam przepisany biosocard 0,5 mg, który jeszcze dzielę na pół, ponieważ miałam problemy z tętnem. Stosuję HTZ, od miesiąca sierpnia mam zwiększoną dawkę hormonów. Nie wiem czy zwiększona dawka hormonów może powodować tego typu zaburzenia? Jak wezmę połówkę captoprilu (od mamy) to ciśnienie fajnie się reguluje - 130/90,135/100. Od 16 października piję krople jemioły. Niepokoi mnie to dolne ciśnienie, które jest takie wysokie. Dzisiaj rano mierzyłam, tj. 19.10. Miałam ciśnienie 130/95.

KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu

Wzrost ryzyka raka piersi w HTZ

Witam! Wpływ HTZ na ciśnienie tętnicze jest złożony. Hormonalna terapia zastępcza z jednej strony wpływa na jeden z mechanizmów regulacji ciśnienia tętniczego, tzw. układ renina-angiotensyna-aldosteron, prowadząc do wzrostu ciśnienia tętniczego. Z drugiej strony estrogeny poprzez bezpośredni wpływ na naczynia powoduje ich rozszerzenie, co doprowadza do obniżenia wartości ciśnienia tętniczego. Sumarycznie nie dochodzi do wzrostu ryzyka sercowo-naczyniowego, a nawet uważa się, że estrogeny mogą mieć działanie kardioprotekcyjne. W opisanej sytuacji wahania ciśnienia mogą wynikać z rozpoczęcia hormonalnej terapii zastępczej. Prawdopodobnie ciśnienie tętnicze ulegnie normalizacji przy dłuższym stosowaniu HTZ. Należy pamiętać, że na ciśnienie tętnicze krwi ma wpływ wiele czynników, są to m.in. przemęczenie, brak odpowiedniej ilości snu, stres, nadmierne napięcie nerwowe oraz używki (kawa, papierosy, mocna herbata). Wykonując codzienne pomiary należy pamiętać aby nie wykonywać ich zbyt często, gdyż przejmując się zbytnio ewentualnym nadciśnieniem może Pani nieświadomie doprowadzić do podwyższenia wartości ciśnienia tętniczego. Wystarczy wykonać dwa pomiary w ciągu dnia. Pierwszy rano przed śniadaniem, natomiast drugi ok. godziny 18 (koniecznie przed ewentualnym posiłkiem). Warto zapisywać uzyskane wartości, pozwoli to na dokładną ocenę problemu. W tej chwili wystarczy doraźne stosowanie captoprilu lub bisoprololu w sytuacjach gdy ciśnienie wyraźnie przekracza 140/90, oraz gdy zwyżce ciśnienia tętniczego odczuwane są jakiekolwiek dolegliwości typu ból w okolicy potylicznej głowy, szum w uszach, zawroty głowy. W razie ewidentnie nieprawidłowych wartości ciśnienia należy zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu doboru odpowiedniej terapii. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy