Okres przekwitania, HTZ a skoki ciśnienia

Witam, wreszcie znalazłam, czego szukałam. Mam 51 lat, jestem w okresie klimakterium od 3 lat. Przyjmowałam Qlairę (tabletki antykoncepcyjne) w celu wyrównania ilości estradiolu. Przez te 3 lata nie miałam wcześniejszych dolegliwości - skoków ciśnienia, bólów głowy i stawów. Ostatnio dolegliwości zaczęły wracać, więc lekarz zmienił Qlairę na HTZ - klimonorm. Niestety po pierwszej tabletce wystąpił atak migreny, zawroty głowy, skok ciśnienia do 170/100. Po diagnozie na oddziale ratunkowym przez neurologa oraz w POZ niczego niepokojącego nie znaleziono. EKG jest w porządku. Ginekolog polecił zaprzestanie przyjmowania hormonów. Ciśnienie przez ostatni tydzień (bez leków) było w granicach 130/80 - 140/90. Wczoraj podskoczyło do 160/105, więc przyjęłam Catoptril. Ogólnie czuję się OK. Czy pożądana jest wizyta u endokrynologa czy kardiologa? I jeszcze jedno - czy są jakieś przeciwwskazania do tygodniowego pobytu w Szklarskiej Porębie w majówkę? Nie planujemy wycieczek w wyższe partie gór. Bardzo proszę o radę. Ewa D.

Witam! Okres przekwitania może powodować różnorodne objawy, które często wymagają różnicowania z niektórymi jednostkami chorobowymi np. nadczynnością tarczycy. Z Pani opisu wynika, że w podstawowych badaniach biochemicznych i morfologii (takie wykonuje się w ramach SOR) nie stwierdzono nieprawidłowości. Niestety nie opisała Pani czy wykonane było ostatnio badanie TSH, które jest przesiewowym testem w kierunku zaburzeń czynności tarczycy. Jeśli było wykonane ponad rok temu to warto je powtórzyć. Obecne wartości ciśnienia wymagają wdrożenia terapii lekowej przez lekarza rodzinnego. W tej chwili nie ma konieczności konsultacji kardiologicznej lub endokrynologicznej. Jednakże jeśli wynik TSH będzie nieprawidłowy to konsultacja endokrynologiczna będzie konieczna. Jak również gdyby leczenie nadciśnienia było nieefektywne konieczna będzie wizyta u kardiologa. Z opisu wynika, że nie ma przeciwwskazań do wskazanej podróży. Pozdrawiam serdecznie!