Skuteczność wkładki antykoncepcyjnej bez hormonów

Witam, Mam pytanie odnosnie wkladni antykoncepcyjnej. Mam 23 lata i chcialabym zalozyc sobie, wkladke antykoncepcyjna nie hormonalna. Chcialabym dowiedziec sie czy konieczne jest wykonanie wczesniej jakichs badan? Na ile taka wkladka jest skuteczna?

Witam serdecznie. Mechanizm działania wkładki nie jest do końca przebadany, uważa się jednak, że polega on głównie na zapobiegnięciu zapłodnienia poprzez wytworzenie wewnątrz macicy środowiska niesprzyjającego plemnikom. W przypadku wkładek obojętnych ich działanie polega na ogólnej reakcji macicy na ciało obce, reakcja ta powoduje niewielkiego stopnia uszkodzenie tkankowe, które wywołuje działanie plemnikobójcze. Wkładki zawierające miedź posiadają dodatkowe działanie plemnikobójcze. Doboru i założenia wkładki dokonuje lekarz ginekolog, po wcześniejszym wywiadzie i szczegółowym badaniu ginekologicznym, wykluczającym bezwzględne przeciwwskazania. Pierwsza wizyta kontrolna powinna odbyć się 2 tygodnie po założeniu wkładki, następne co pół roku.