Skutki przesunięcia okresu

Może to naiwne pytanie, ale co się dzieje w organizmie kobiety, kiedy w racji przesunięcia okresu tabletki krwawienie nie występuje? Gdzie się to wszystko 'podziewa', uchodziła krew i zgrubiona macica? Jak to zostaje wydalone?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Krwawienie miesięczne czy krwawienie z odstawienia tabletek antykoncepcyjnych jest objawem złuszczającej się błony śluzowej macicy. Przesunięcie tego krwawienia może mieć charakter endogennego zaburzenia hormonalnego lub celowej interwencji hormonami w organizm.

Przy przesunięciu bez ingerencji może być tak, że z pewnych względów wyściółka endometrialna nie narosła tak jak powinna a brak jej złuszczenia się nie powoduje nagromadzenia się większej ilości "starego" endometrium. Czasem może dojść do przesunięcia miesiączki pomimo prawidłowego przyrostu endometrium. W takim wypadku miesiączka zwykle jest bardziej obfita niż zwykle, gdyż złuszcza się większa ilość błony śluzowej. Ponadto przyrost endometrium zahamowuje po przekroczeniu pewnej grubości, tj. nie jest liniowy w czasie. Czyli opóźnienie miesiączki o dwa tygodnie nie będzie powodować dwukrotnego zwiększenia obfitości krwawienia.

Przy sztucznym opóźnieniu krwawienia, wykorzystującym syntetyczne hormony, mamy do czynienia z sytuacją podobną do drugiej z opisanych. Pod wpływem sztucznych hormonów następuje ciągły wzrost endometrium, choć nie tak szybki jak w naturalnym cyklu. Przesunięcie w czasie krwawienia z odstawienia będzie więc powodować obfitszy jego charakter. Może też dojść do nieregularnych krwawień, kiedy endometrium zacznie się złuszczać, pomimo wysokiego stężenia hormonów podczas przyjmowania tabletek.

Pozdrawiam serdecznie!