Skutki uboczne podwiązania jajników

Witam! Mam pytanie, 12 marca mam poddać się zabiegowi podwiązania jajników, a także usunięcia spirali - którą ciężko znoszę i usunięcia kilku guzów na jajnikach. Słyszałam od kilku koleżanek - ale to są tylko domysły, że po takim zabiegu kobieta się zmienia, no i tyje. Chciałabym wiedzieć, czy to prawda. Jakie skutki uboczne są takiego zabiegu i czy w ogóle powinnam się martwić? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Pytanie to powinno zostać zadane przede wszystkim Pani ginekologowi. W swoim zapytaniu nie precyzuje Pani, jaki rodzaj torbieli/guza został u Pani rozpoznany. Nie pisze Pani również, jakie są one wielkości i czy występują na jednym czy obu jajnikach. Chciałabym również zauważyć, iż nie ma zabiegu podwiązywania jajników, mówimy o podwiązaniu jajowodów. Zabieg ten w Polsce wykonywany jest wyłącznie z wyraźnych wskazań lekarskich - nie pisze Pani, jakie są w Pani przypadku.

W zależności od rozpoznania lekarz decyduje o rozległości zabiegu. Jeżeli planowane jest pozostawienia choć jednego jajnika, ryzyko powikłań pozabiegowych jest znikome. W przypadku usunięcia obu jajników obserwowane są takie powikłania jak: przyspieszona menopauza, bóle głowy, uczucie gorąca, słabe samopoczucie, czasem zwiększenie masy ciała. By temu zapobiec, pacjentkom podaje się hormonalną terapię zastępczą, która skutecznie eliminuje wspomniane wcześniej objawy.

Zabieg ten obarczony jest minimalnym ryzykiem niepowodzenia. Proszę być dobrej myśli i na spokojnie porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam