Słaba perystaltyka jelit i zaparcia u 30-letniej osoby

Mam 30 lat. Od około 2 lat mam problemy z jelitami- słaba perystaltyka, zaparcia na przemian z biegunkami. Problemy zostały zdiagnozowane jako zespół jelita drażliwego, od około 3 tygodni boli mnie żołądek, przez tydzień dość mocno, później ból ustał i żołądek mnie pobolewa od czasu do czasu. Mam bardzo częste puste odbicia i często uczucie że pokarm bardzo ciężko przedostaje się do żołądka. Bardzo mnie dziwią te objawy, gdyż prowadzę zdrowy styl życia, sport, zdrowe regularne jedzenie.

Witam. Warto również skonsultować się z psychologiem psychoanalitykiem, ponieważ drażliwość jelit jest powiązana z sytuacjami stresującymi i napięciem psychicznym. Rozpoznanie przyczyn powstawania określonych reakcji, będąc w stresie, i nauczenie się skutecznego rozwiązywania problemów, aby nierozwiązane "nie zalegały" w organizmie, przyczynić się może do poprawy zdrowia psychiczno-fizycznego. Pozdrawiam