Spirala jako sposób antykoncepcji

Słyszałam o "spiralkach" jako jeden ze sposób na antykoncepcje. Na czym to polega? Gdzie mogę to zakupić/dostać? Jaki jest poziom skuteczności? Przez jaki czas chroni?

Wkładki domaciczne są różnego typu.Jedne powodują zmiany w endometrum teka że zapłodniona komórka jajowa nie ulega zagnieżdżeniu,oraz wkładki hormonalne które wydzielają hormon do jamy macicy powodujący zanik endometrium.Wkładki wypisuje na receptę Ginekolog po wcześniejszym zbadaniu pacjentki i On ją również zakłada.Są wkładki 3-letnie i 5-letnie.Skuteczność jest porównywalna z tabletkami antykoncepcyjnymi