Stosuję antykoncepcję - czy śluz może oznaczać dni płodne?

Przy braniu trzeciej tabletki z trzeciego opakowania zauważyłam przezroczysty śluz. Trwało to jeden dzień. Dzień wcześniej miałam stosunek. Czy mógł to być śluz płodny?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Najczęściej stosowane tabletki antykoncepcyjne to preparaty estragenowo-gestagenowe. Ich pierwszy składnik, czyli etynyloestradiol hamuje wydzielanie FSH uniemożliwiając dojrzewanie pęcherzyków Graffa i tym samym komórek jajowych. Drugi składnik, czyli gestageny hamują owulację, czyli uwolnienie komórki jajowej. Zmieniają też śluz szyjki macicy, utrudniając wnikanie plemników do dróg rodnych kobiety. Dodatkowo składniki tabletek antykoncepcyjnych, działając razem, uniemożliwiają zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej gdyby do takiego zapłodnienia doszło.
Oznacza to, że jeśli prawidłowo i regularnie przyjmuje Pani preparaty hormonalne, w zasadzie nie ma szans by zaobserwowany śluz oznaczał dni płodne.