Pierwsza tabletka wzięta drugiego dnia cyklu - kiedy będę w pełni zabezpieczona?

Dzień dobry. Dlaczego, jeśli pierwszą tabletkę wezmę drugiego dnia cyklu, to ich działanie jest przez dziewięć pierwszych dni obniżone? W czasie tych dziewięciu dni powinny być dni niepłodne, tak czy inaczej. Chciałabym wiedzieć szczegóły działania. Jak to wygląda procentowo, czyli o ile procent działanie jest obniżone w przypadku wzięcia pierwszej tabletki drugiego dnia, czy ochrona rośnie procentowo w miarę upływu dni (czyli do dziewiątego dnia, kiedy ochrona powinna być całkowita)? Z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

mechanizm działania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych jest następujący:
zawarty w nich etynyloestradiol hamuje wydzielanie FSH uniemożliwiając dojrzewanie pęcherzyków Graffa  i tym samym komórek jajowych. Natomiast gestageny  (również obecne w tabletkach) hamują owulację , czyli uwolnienie komórki jajowej.

Jeżeli przyjmie Pani pierwszą tabletkę drugiego dnia cyklu, to wzrost pęcherzyka jajnikowego może nie zostać zahamowany. Osiągnie on prawdopodobnie średnicę, przy której może dojść do jajeczkowania, a opóźnienie lub brak efektu hamującego tabletek antykoncepcyjnych na funkcję przysadki mózgowej może w konsekwencji doprowadzić do wysłania bodźca inicjującego uwolnienie komórki jajowej. Dlatego należy przez pierwszych siedem dni stosować dodatkowe zabezpiecznie.

Nie jestem w stanie Pani podać o ile procent spada skuteczność tabletek antykoncepcyjnych przy przyjęciu pierwszej w drugim dniu cyklu. Proszę zastosować się do zaleceń producentów tabletek antykoncepcyjnych co pozwoli na uzyskanie pełnej ochrony.

Pozdrawiam