Tabletkę wzięłam 5 dnia cyklu - czy jest możliwość ciąży?

Jestem przy 1 opakowaniu tabletek antykoncepcyjnych, niestety 1 tabletkę przyjęłam 5 dnia okresu i tak jak pisało w ulotce przez 7dni nie było stosunków 8 dnia kochałam się z końcem we mnie. Jak duża jest możliwość ciąży? Na ulotce pisze, że pierwsza tabletkę można też przyjąć 2-5dnia cyklu, ale trzeba przez 7 dni dodatkowo się zabezpieczyć. Od stosunku minęło jakieś 24h. Czy można zrobić test ciążowy?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Pierwszą tabletkę antykoncepcyjną powinno się przyjąć pierwszego dnia miesiączki. Wtedy też pełna skuteczność antykoncepcyjna rozpoczyna się wraz z zażyciem pierwszej tabletki. Oczywiście można również przyjąć tabletki od 2 do 5 dnia cyklu. Wtedy też należy stosować dodatkowe metody zabezpieczające przez 7 kolejnych dni. Tyle czasu bowiem potrzebują tabletki, by przejąć funkcję układu hormonalnego. Ponieważ współżyła Pani 8 dnia, ryzyko ciąży jest tak minimalne jak normalnie w przypadku prawidłowego stosowania tabletek. Test ciążowy, by był wiarygodny należy natomiast wykonać mniej więcej 10-14 dni po stosunku.