Sposób kołysania 9-miesięcznego dziecka

Witam. Kilka razy widziałam jak moja teściowa kołysze synka (obecnie 9 m, ale zdarzyło się to też gdy był noworodkiem). Wprawdzie jego główka jest wtulona w jej ramię (tak jak na obrazku: https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRRpbuLOKCX1i6je2ClmHRBhfekJhIZ5e80dm1ZF0JpkxseSotejw), ale kołysanie (góra-dół na boki) jest gwałtowne i szybkie. Czy taka aktywność może mu wyrządzić krzywdę?

Witam,
Zbyt gwałtowne kołysanie może niekorzystnie wpłynąć na dziecko, powodować jego niepokój, dyskomfort, a w skrajnych przypadkach prowadzić do zespołu dziecka potrząsanego- powodując zaburzenia neurologiczne. Może warto przekonać teściową, że nie jest to najlepsza forma uspokajania dziecka, tym bardziej, że sama ma Pani obawy co do tego typu zachowania.
Pozdrawiam,
Anna Ratajczak