Spóźniony okres a przyczyny

Witam. Mam problem ze spóźniającym się okresem. Od dwóch tygodni nie mam okresu. Pierwszy raz spóźnia się tak długo. Nie współżyłam, ale dla uspokojenia kupiłam test ciążowy, który wykazał, że w ciąży nie jestem. Czy powinnam czekać na spóźniony okres? Jakie mogą być tego przyczyny? Mam 19 lat i wskaźnik BMI jest na odpowiednim poziomie... Trochę się boję, że spóźniony okres może być spowodowany przez jakąś poważną chorobę. O jakich schorzeniach może świadczyć spóźniony okres? Nie wiem, też ile mam poczekać na spóźniony okres, zanim pójdę z tym do lekarza. Czytałam na forum, że są jakieś metody na wywołanie spóźnionego okresu, ale boję się sama ingerować w działanie mojego organizmu. Bardzo proszę o pomoc, co powinnam zrobić ze spóźniającym się okresem, kiedy wynik testu ciążowego jest negatywny. Z góry dziękuję.

Witam serdecznie!

Opóźnienie miesiączki może mieć swoje podłoże m.in. w stresie lub przebytej infekcji. Czasami jednak może być oznaką zaburzeń hormonalnych lub np. torbieli jajnika. Dlatego też, jeśli w ciągu następnego tygodnia miesiączka nie pojawi się, warto odwiedzić ginekologa, który zbada Panią i ewentualnie zaleci dodatkowe badania.

Pozdrawiam serdecznie