Stan tyreotoksykozy po usunięciu tarczycy

Witam serdecznie!

Niedawno, przy badaniu kontrolnym stwierdzono u mnie wysokie ciśnienie. Dostałam leki: Indapamid 2,5mg, Amplodipin 10mg, Metoprolol 100mg. Dawkowanie: 1,0,0 1,0,0 1,0,1. Leki pomagają średnio. Czasami ciśnienie wzrasta, dwa razy miałam kryzys nadciśnieniowy 250/130 i 230/130. W szpitalu zrobiono EKG, (bez zmian), krew - b. dobrze. Przed laty wycięto mi całkowicie tarczycę ze względu na bardzo dużą nadczynność. Od tego czasu biorę L-Thyroxin, do tej pory 175, a więc sporo.W ostatnich badaniach krwi stwierdzono, że jednak hormonów jest za dużo. Lekarz obniżył mi dawkę na 100 i Indapamid na 1,5.mg. Dodał, że prawdopodobnie mam nadciśnienie wtórne, spowodowane właśnie nadczynnością tarczycy, (której nie mam!). Na moje pytanie, czy w takim razie można będzie po wyregulowaniu poziomu hormonów odstawić leki na nadciśnienie, odpowiedział, że całkiem to nie, ale będzie można zredukować. Nie rozumiem dlaczego, skoro przyczyna wysokiego ciśnienia będzie zlikwidowana. Po co mam brać leki? Dodam jeszcze, że jestem osobą bardzo wysportowaną, biegam, chodzę po górach, nigdy nie miałam problemów z sercem, EKG w szpitalu było idealne. Niemniej lekarz wysłał mnie na wysiłkowe. Za miesiąc też ponowne badanie krwi, czy poziom hormonów się wyrównał. Mieszkam za granicą i naprawdę trudno tutaj doprosić się o właściwą pomoc, jestem zrozpaczona, nie chcę brać leków, które w dodatku działają na mnie strasznie: puchną mi stopy, kaszlę i tyję, mimo ruchu i zdrowego odżywiania. Będę wdzięczna, jeśli otrzymam pomoc.

Agnieszka M.

Witam!

Poprzez określenie "nadczynność tarczycy" lekarz miał na myśli stan tyreotoksykozy, a więc sytuacji kiedy w organizmie znajduje się zbyt duża ilość hormonów tarczycy. Do takiego stanu może doprowadzić stosowanie nadmiernych dawek lewotyroksyny. Tyreotoksykoza może dawać różne objawy, dość często nadciśnienie. Jeśli dotychczas nie występowało u Pani nadciśnienie to można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że za obecnie stwierdzono nadciśnienie odpowiada nadmierna substytucja lewotyroksyną. W opisanej sytuacji należy dążyć przede wszystkim do normalizacji parametrów tarczycowych (TSH, fT3, fT4) poprzez optymalizację dawki lewotyroksyny. Pierwsze zmiany będą widoczne w wolnych hormonach, TSH ulegnie normalizacji później. Pierwsze kontrolne oznaczenie tych parametrów powinno być wykonane po 4-6 tygodniach. Jeśli wartości TSH i wolnych hormonów tarczycy będą prawidłowe będzie można utrzymać przyjmowaną dawkę lewotyroksyny, a jeśli nadciśnienie tętnicze ustąpi lub ulegnie znacznemu zmniejszeniu, wówczas będzie można odstawić część leków oraz zmniejszyć ich dawki co na pewno zmniejszy liczbę i nasilenie odczuwanych działań niepożądanych. Całkowite odstawienie leków przeciw nadciśnieniowych będzie możliwe dopiero w sytuacji, gdy lekarz będzie mieć pewność, że wartości ciśnienia nie przekraczają 140/90 mm Hg bez stosowania leków hipotensyjnych. Proponuję pozostać pod kontrolą endokrynologa, który będzie ustalał odpowiednie dawki substytucyjne jak również będzie mógł (w miarę możliwości) zmniejszyć leczenie hipotensyjne. Należy pamiętać o codziennych pomiarach ciśnienia tętniczego.

Pozdrawiam serdecznie!