Starania o ciążę i przyjmowanie kwasu foliowego po usunięciu tarczycy

Od 15 lat mam usunieta tarczyce ( niedoczynnosc tarczycy ) . W Polsce przyjmowalam tabletki 100 mg letrox. Teraz mieszkam w uk - pije dawke 75 mg ( lewothyroxine ) . Wyniki hormonow sa prawidlowe. Chcialabym zajsc w ciaze, wiem, ze powinnam pic kwas foliowy.W aptece Pani zaproponowala mi 2 rodzaje tabletek: SUPLEMENT DIETY FOLICUM ACIDUM lub KWAS FOLIOWY MAX. Ktore z nich powinnam brac, od kiedy i jak dlugo . Czy te suplementy diety powinny zawierac tez jod - skoro ja juz pije. Marzena

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

kwas foliowy powinna przyjmować każda kobieta w wieku rozrodczym ponieważ zapobiega wadom rozwojowym płodu. Wystarczy zwykły kwas foliowy nie musi to być duża dawka - warto też się przyjrzeć diecie czy zawiera ona wystarczającą ilość kwasu foliowego.

Pozdrawiam