Stosowanie antybiotyku Keflex a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Lekarz z pogotowia przepisal mi antybiotyk keflex na zapalenie pecherza.Przepisal mi go 4x1. Wzielam go o 6 rano i tak co 4-6 godz. Tabletki antykoncepcyjne biore zawsze o godz.19 Kochalam sie w ten sam dzien z chlopakiem ale wytrysk byl na zewnatrz.Potem wzielam tabletke anty a zaraz za nia antybiotyk! To byla ostatnia aktywna tabletka przed placebo. Nastepnego dnia nie bralam juz antybiotyku. Zazylam za to 1 tabletke placebo. Jak duze jest ryzyko ze jestem w ciazy?

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Pomiędzy doustna antykoncepcją a preparatem Keflex istnieje istotna interakcja ( antybiotyk może obniżać skuteczność antykoncepcji)-dlatego też podczas jego zażywania należy użyć dodatkowej metody antykoncepcji jak np prezerwatywa. Ryzyka ciąży w opisanym przez Panią przypadku nie da się jednoznacznie określić ( choć z opisu wynika że nie jest ono duże). Pozdrawiam