Stosowanie antykoncepcji hormonalnej a powstanie torbieli śluzowej jajnika

Witam! Czy przyczyna powstania torbieli sluzowej janika moze byc odstawienie tabletek antykoncepcyjnych lub zmiana pigulek antykoncepcyjnych na inne?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Terapia hormonalna jest stosowana przy leczeniu torbieli. Odstawienie antykoncepcji może skutkować nawrotem dolegliwości. Zmiana preparatu nie wpływa na rozwój zmian tego typu.