Stosowanie Euthyrox a nadczynność tarczycy

pytanie do Endokrynologa: Witam, jestem leczona z powodu nadczynności tarczycy (tsh 1.42,) lekiem Euthyrox N25. W ulotce jest jednak informacja, że nie wolno stosować tego leku przy nadczynności tarczycy. Proszę o informacje, czy powinnam nadal stosować ten lek? dodam, że w usg tarczycy wykryto mi guzka ok. 1,5 cm. Proszę o pomoc

Dobry wieczór,

TSH 1,42 jest to poziom prawidłowy. Jeśli stwierdzono u Pani nadczynność tarczycy, to nie powinnna Pani stosować Euthyroxu, bo jest to tak, jak dolewanie olirwy do ognia. Jest jeden wyjątek - stara metoda zablokuj i zastąp. Kiedyś (niektórzy również obecnie ją stosują) podawano tyreostatyk np. metizol (blokada tarczycy) i dawano małą dawkę L-tyroksyny , np. Euthyroxu... Ale takiej metody obecnie się nie zaleca.
Sama obecnośc guzka w tarczycy nie musi świadczyć o nadczynnośći gruczołu.
Proszę udać się do dobrego endokrynologa.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz