Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 0 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Stosowanie Euthyroxu a wstrzykiwanie Tyrogen

Co to jestTyrogen,wstrzykiwany głęboko domięśniowo zamiast odstawienia Euthyroxu przed scyntygrafią diagnost.tarczycową, po co, w jakich przyp.pacjentów i jakie mogą być ewent.skutki uboczne?Co bezpieczniejsze:odstawienie Ethyroxu czy wstrzyknięcie Tyrogenu przed badaniem scyntygrafii?
KOBIETA, 54 LAT ponad rok temu

Hormony a zachowanie

Szanowna Pani,

Thyrogen (tyreotropina alfa) jest lekiem wskazanym i zarejstrowanym do stosowania u pacjentów z dobrze zróżnicowanym rakiem tarczycy, jak rónież po przebytej tyreoidektomii, poddawanych supresji hormonalnej (THST) przy oznaczaniu tyreoglobuliny (Tg) w surowicy krwi z obrazowaniem lub bez obrazowania, po podaniu radiojodu w celu ablacji pozostałości tkanki tarczycy. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane po podaniu Thyrogenu to nudności i ból głowy, występujące odpowiednio u około 12% i 7% pacjentów. U pacjentów, którym pozostawiono część lub cały gruczoł tarczowy, po podaniu produktu leczniczego Thyrogen obserwowano w badaniach bardzo rzadkie przypadki nadczynności tarczycy lub migotania
przedsionków. Bardzo proszę dokładnie przedyskutować ze swoim lekarzem konieczność zastosowania tego leku.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy